Výlet do Pelhřimova a na Křemešník

Výlet do Pelhřimova a na Křemešník

 

 

 

 

 

Příjemné teploty, sluneční paprsky a závan blížících se letních prázdnin vzbuzují v žácích mírný neklid. Již se jim nechce dřepět v lavicích a biflovat, zkoušejí zbrzdit výuku nejrůznějšími fígly. A pak někdo položí otázku: „A paní učitelko, kam pojedeme na výlet?“ Učitelům je jasné, že z toho se jen tak nevykroutí a tak plánují, zvažují, počítají, telefonují … „Jeď do Pelhřimova, prohlídni si krematorium, ať víš, do čeho jdeš!“ zazní sborovnou hláška z filmu „Vesničko má středisková“. V tu chvíli máme jasno a 23. května vyrážíme.
Ačkoli výlet začíná dopravní zácpou a do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově se dostáváme s mírným zpožděním, zbytek výletu se již vydařil. Obdivovali jsme úžasné exponáty ze sirek, zvládli jsme obřího ježka v kleci (horší bylo vrátit ho zpět), někteří se projeli na nejmenší motorce, viděli jsme množství zajímavých nej. Bylo toho opravdu hodně, a tak si děti zasloužily oběd a trochu toho nakupování při rozchodu.
Ze správného výletu se má třída vrátit řádně znavena. Naším dalším cílem se tedy stal Křemešník (765 m n. m.). Již od dob třicetileté války je Křemešník významným poutním místem, které je opředeno mnohými pověstmi. Podívali jsme se k Větrnému zámku, určili jsme si čas podle slunečních hodin, navštívili jsme Boží hrob se sochou Krista v nadživotní velikosti a samozřejmě jsme obešli všechny tři studánky – U buku, Zázračnou i Stříbrnou. Letos však voda vyvěrá již jen ze zatopeného stříbrného dolu ve Stříbrné studánce. Voda se díky stříbru nekazí, je mírně radioaktivní, chuťově výborná a především pro poutníky krajinou osvěžující.
Žactvo se nejprve zdráhá vodu píti, ale když vidí, že učitelka svlažuje hrdlo, osmělí se také. Mnozí již brblají, že nemohou, za což sklízí nevěřícné pohledy učitelek. Občerstveni přestávkou a chladivou vodou se vydáváme vstříc závěrečné etapě naší cesty. Náš výšlap jsme začali chůzí do kopce a také jej výstupem ukončili. Ušli jsme asi 5,5 km a pro mnohé to byl jejich životní výkon.

Více fotografií.

Třídní učitelky: Lenka Bejčková, Pavla Kořínková, Petra Holatová

Přidáno 26. 5. 2022, autor: Josef Pešek

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s využitím cookies.