Svátek svaté Lucie

Svátek svaté Lucie

 

 

 

 

Svátek svaté Lucie je oslavován 13. prosince, a právě v tento den proběhlo ve třídě 3. B projektové vyučování v rámci projektu Inovativní vzdělávání, ve kterém se zaměřujeme na poznávání českých tradic a zvyků. Děti se hravou formou seznamovaly s životem této světice i lidovými pořekadly, které s ní souvisí. Už tedy například vědí, proč Lucie noci upije, ale dne nepřidá nebo že je svatá Lucie ochranitelkou proti čarodějnicím a patronkou nevidomých.

Podle lidových tradic probíhaly v den svaté Lucie obchůzky žen nazývaných Lucky. Tyto tajemné mlčenlivé bytosti byly ustrojené do bílého roucha, s tváří zabílenou moukou a se škraboškou ve tvaru dlouhého zobáku. Chodily do domácností kontrolovat, zda je uklizeno či zda hospodyně nepředou nebo nederou peří.

 I my jsme si tento převlek s maskou vyrobili a průvodem přes školu jsme šli zkontrolovat spolužáky z 2. B, zda mají ve třídě uklizeno. Letos prošli na výbornou.

Více fotografií.

 Jana Hrochová

 

Přidáno 14. 12. 2023, autor: Josef Pešek

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s využitím cookies.