Školní výlet na Veselý Kopec

Školní výlet na Veselý Kopec

 

 

 

 

 

V úterý 28. května se žáci 5.A a 5.B vydali na výlet do malebného kraje na pomezí chráněných krajinných oblastí Železných hor a Žďárských vrchů. Jejich cílem bylo poznat skanzen Veselý Kopec u Hlinska.  

Otevřel se před nimi obraz lidových staveb datovaných od poloviny 19. století do poloviny 20. století. Měli možnost vidět lidové stavby a zemědělské usedlosti, nahlédnout do domácností, prohlédnout si zemědělské stroje a dozvědět se zajímavosti o životě někdejších obyvatel. Například o tom, jak se vařilo na otevřeném ohništi v černé kuchyni, k čemu sloužil haltýř nebo pazderna. K vidění byla i čtrnáctiboká stodola, údajně největší svého druhu v republice. Součástí Veselého Kopce je i kolekce technických památek na vodní pohon. Při prohlídce vodního mlýna, olejny nebo pily jsme obdivovali důmyslnost a zručnost někdejších řemeslníků. 

Dozvěděli jsme se, že Veselý kopec je také místem konání různých lidových slavností. Oblíbené jsou programy, které přibližují řemesla nebo lidové zvyky. Zdejší expozice přinášejí svědectví o nelehkém životě a těžké práci drobných rolníků a řemeslníků na českém venkově. Vyvrcholením našeho výletu byl nákup drobných suvenýrů

Více fotografií.

Marie Čuchalová 

třídní učitelka 5.A

Přidáno 31. 5. 2024, autor: Josef Pešek

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s využitím cookies.