Řemeslo má zlaté dno

Řemeslo má zlaté dno

 

 

 

 

Obléknout si kovářskou zástěru, stát se svářečem ve virtuální dílně, roztočit hrnčířský kruh a nejen to si mohli vyzkoušet žáci 8. ročníku v pátek 10. března 2023 během projektu Den řemesel v prostorách naší školy. Žáci byli rozděleni do 8 skupin a postupně si mohli vyzkoušet různá řemesla. 

Manuální dovednosti, ale i logické myšlení mohli žáci rozvíjet při skládání hlavolamů a modelů letadel. Pro některé bylo velkým oříškem najít správný závit pro různé šrouby. Milovníky nových technologií oslovili roboti, 3D tiskárny, termovizní měření a virtuální sváření.

Velkou výzvou byla i náročná práce s dlátem a kladivem při vysekávání jednotlivých písmen do leštěné žuly a i samotné opracování kamene. Svoji kreativitu mohli ukázat ve „školní malírně skla“, kde byl vzduch prosycen vůní terpentýnu, který se používá na ředění olejových barev. Zpestřením pro žáky bylo gravírování skla podle vlastního jednoduchého návrhu. I ručně opracovat dřevo za pomocí dláta a nezranit se, nebo si vyrobit herní kostku bylo další cennou zkušeností. Při výrobě kovaných hřebíků pocítili žár kovářské výhně a rozezvučely kladivem kovadlinu.  Velkou zručnost vyžadovalo vytočit si misku na hrnčířském kruhu. To co vypadalo velmi jednoduše, zamotalo ruce nejednomu odvážlivci.

Cílem projektového dne bylo žákům představit nejrůznější řemeslné obory, které se vyučují na středních školách v regionu a ukázat jim, že i studium řemeslných oborů může být jednou z možností volby budoucího povolání.

Tento pilotní projektový den uspořádala výchovná poradkyně Mgr. Zdenka Urbanová a předsedkyně předmětové komise Člověk a svět práce Mgr. Alena Krupičková. Paní učitelky spolupracovaly při realizaci celého dne se školami Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou a Akademie - VOŠ, Gymnázium a SOŠUP Světlá nad Sázavou. Velké poděkování patří všem zaměstnancům a žákům těchto škol, kteří se podíleli na celé realizaci Dne řemesel.

 

Více fotografií.

 

Zdenka Urbanová, učitelka II. stupně

Přidáno 22. 3. 2023, autor: Josef Pešek

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s využitím cookies.