PROJEKTOVÝ DEN „JIŽNÍ AMERIKA“

PROJEKTOVÝ DEN „JIŽNÍ AMERIKA“

 

 

 

 

 

Ve středu 20. prosince 2023 si žáci 7. ročníků zpříjemnili poslední adventní týden projektovým dnem, který byl pro nás všechny úplnou novinkou a zároveň netradičním zpestřením běžných vyučovacích hodin.

Žáci se napříč třídami rozdělili do 17 skupin a dle vlastního uvážení postupně plnili úkoly. Karneval v Riu de Janeiro seznámil žáky nejen s karnevalovým rejem, ale byl i možností pro zopakování učiva z českého jazyka. Svoji kreativitu mohli žáci ukázat i při tvoření komiksu. Vyhledáváním zeměpisné polohy si zopakovali práci s atlasem. Poznávání zástupců rostlinné a živočišné říše nebyl pro mnohé žáky žádný problém, ale pro zařazení do pater deštného pralesa si někteří vzali na pomoc tablet. Matematika byla zastoupena „Nedělním výletem do And“, kde žáci počítali teplotní gradient a aktuální teplotu na samém vrcholku hor. Při práci s grafem hledali optimální podmínky pro výstup na Aconcaguu. Nejen fanoušky matematiky zaujala „Prchavá krása vodní královny“- viktorie královská. To vše bylo doplněno zajímavostmi formou bonusů – hádej, kdo jsem, základy španělštiny, QR kódy atd. Vše aplikováno na téma Jižní Amerika.

Každá skupina se na celé dopoledne usadila v jedné ze čtyř učeben, k dispozici měla tablet a pustila se svým tempem do práce. Přemýšlelo se v lavicích, na zemi, v sedě, v leže… s cílem splnit všechny úkoly a získat tak potřebný počet dílků skládačky a následně poskládat kompletní obrázek. Na závěr dne skupiny představily své obrázky a provedly sebehodnocení. Zjistily, že kromě potřebných znalostí je velmi důležitá i spolupráce, komunikace a časové rozložení práce.

Při tvorbě materiálů a úkolů jsme se snažili propojit mezipředmětové vztahy tak, aby si žáci komplexně zopakovali učivo probrané v 1. pololetí. Za nás, učitele, byl celý projekt velmi zajímavou zkušeností, a i z hodnocení většiny žáků byla patrná jejich spokojenost. Rádi bychom v podobně laděných projektech pokračovali i do budoucna.

Celý projekt byl realizován v rámci OP JAK – Inovativní výuka.

Více fotografií.

Mgr. Marta Marešová, Mgr. Zdenka Urbanová

Přidáno 21. 12. 2023, autor: Josef Pešek

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s využitím cookies.