Hrátky s rozvrhem

Hrátky s rozvrhem

 

 

 

 

Vyluštit šifru Leonarda da Vinciho, stát se programátorem robotů, mikrobiologem, malým chemikem, hrnčířem, pekařem, rekordmanem v šipkách nebo bowlingu, zjistit princip camery obscury a nejen to si mohli žáci vyzkoušet během projektového dne Hrátky s rozvrhem, který se uskutečnil ve středu 16. listopadu 2022 na II. stupni ZŠ.  Stačilo si jen vybrat 4 vyučovací hodiny z nabídky 14 různých předmětů, jejichž názvy byly často zavádějící.  Sestavit si rozvrh podle sebe byl pro některé nelehkým úkolem. Z žáků se stali badatelé, kteří netradiční formou získávali nové znalosti nejen z fyziky, ale i z chemie a přírodopisu. Vytvořit galvanický článek z citronu a amoniakovou fontánu již není pro naše malé chemiky žádným problémem. Milovníci přírody mohli sledovat pohyblivost spermií, pátrat po buchankách a perloočkách a účastnit se „veřejné pitvy“ žížaly obecné.

Naprogramovat robota, vyřešit šifru, složit hlavolamy nebo vyndat ježka z klece bylo pro některé zapeklitým oříškem, ale i ten se podařilo rozlousknout.  Hravou formou si žáci upevnili a rozšířili znalosti z anglického jazyka. Pro milovníky kuchyně byla připravena „školní pekárna“ a již po první vyučovací hodině se chodbami školy linula vůně čerstvých rohlíků, které si žáci sami zadělali a upekli. Milovníci keramiky si mohli vyzkoušet práci na hrnčířském kruhu a zjistit, že něco vytvořit není tak jednoduché, jak to vypadá. Sportovní nadšenci sbírali body v netradičních hrách, nebo relaxovali na józe. Svoji kreativitu žáci rozvíjeli při výrobě vánoční hvězdy, nebo s uměleckým hnutím Pop-art, které bylo ovlivněno populární hudbou a komerčním uměním. Během projektového dne jsme otevřeli celosvětové téma plýtvání potravin.

Přípravy byly náročné, některé hodiny by nemohly být realizované bez zapůjčených pomůcek. Velké poděkování patří Základní škole Zruč nad Sázavou, která nám na projektový den zapůjčila roboty, a ISB – Genetik s.r.o. Havlíčkův Brod za poskytnutí inseminačních vzorků býků.

Fotografie z projektového dne.

Zdenka Urbanová, učitelka II. stupně ZŠ

Přidáno 21. 11. 2022, autor: Josef Pešek

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s využitím cookies.