Exkurze 9. ročníků do Moravského krasu

Ve čtvrtek 18.10. 2018 jsme se vydali na exkurzi po Moravském krasu.
Exkurze  9. ročníků do Moravského krasu

Kromě nádherného  podzimního počasí byl  obrovskou výhrou náš průvodce pan Michal Medek, ředitel Střediska ekologické výchovy Kaprálův mlýn. Během celé cesty nás seznamoval nejen s geologií, botanikou a zoologií dané oblasti, ale dozvěděli jsme se i spoustu zajímavostí z historie.

Cestou k první jeskyni jsme si prohlédli závrty a pak už nás čekala prohlídka Balcarky. Kromě krápníků jsme viděli i netopýry a vrápence a dozvěděli jsme se něco o našich předcích z období magdalénienu. Od jeskyně jsme zamířili k Macoše, nejznámější propasti v České republice. Odtud jsme se přesunuli do Kaprálova mlýna.

Po rychlém obědě nás rozdělili do skupin a společně s průvodci  jsme začali prozkoumávat další jeskyně Moravského krasu. V jeskyni Pekárna jsme si rozšířili znalosti o životě pravěkých lidí a pokusili se najít nástěnnou malbu bizona. Většině z nás však utkvěla v paměti návštěva jeskyně Netopýrka. Dostali jsme „ slušivé“ kombinézy, přilby a čelovky a na chvíli jsme se vžili do pocitů lidí, kteří objevují nové podzemní prostory. Nečekaly nás žádné schody, zábradlí, betonový chodník ani osvětlení, ale vlhké stěny jeskyně, úzké průlezy a tma. A taky pocit, že tentokrát se musíme spoléhat nejen na sebe, ale i na pomoc ostatních členů skupiny. (Přežili všichni, i učitelé.)

Součástí exkurze bylo i seznámení s historií Kaprálova mlýna. Velmi zajímavé byly nejen osudy Aloise Kaprála a jeho rodiny, o kterých se můžete dočíst v knize Zdeny Kaprálové  Zítra bude líp, ale i samotný proces oprav celého areálu a jeho převod do vlastnictví skautů, kteří zde vytvářejí centrum ekologické výchovy.  Za ekovýchovné aktivity převzal Michal Medek cenu světového skautského programu  Messengers of Peace, kterou koncem listopadu v Rijádu osobně převzal z rukou švédského krále Karla XVI. Gustava, za přínos k ochraně životního prostředí.

Bonusem byla možnost seznámit se s ekologickými technologiemi, které jsou v Kaprálově mlýně hojně využívány. I tato část exkurze měla mnoho zájemců.

Do Ledče jsme se vrátili po půl osmé. Unavení, ale spokojení.

Tímto bychom chtěli ještě jednou moc poděkovat panu Michalu Medkovi a všem v Kaprálově mlýně za zajímavé zážitky a doufáme, že příští deváté ročníky si naši cestu po Moravském krasu zopakují.

fotografie

Lucie Dvořáková, Michal Simandl

Přidáno 26. 10. 2018, autor: Alena Krupičková

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s využitím cookies.